Адреса: м. Харків, вул. Золочівська, 8а
Телефон: +38 (057) 372-12-20
E-mail: au.gro.esicnn%40esicnn
Гаряча лінія 0 800 30 1923
Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса»
1. Український-латвійський науково-дослідний проєкт «Відкритий освітній ресурс: судов експертиза».
№ проєкту LV-UA/2021/3
Установа-виконавець від України: Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» (далі - ННЦ «ІСЕ ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса»).Установа-виконавець від Латвії: Ризький університет імені Страдіня (Riga Stradiņš University).
З січня 2021 по грудень реалізовувався українсько-латвійський проєкт «Open educational resource: forensic science». До Латвії прибула делегація науковців від ННЦ «ІСЕ ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса».
МЕТА ПРОЄКТУ
«Відкритий освітній ресурс: Судова експертиза» присвячено комплексному дослідженню сучасних наукових підходів, формуванню теоретичних положень та практичних висновків, спрямованих на удосконалення механізмів провадження освітньо-наукової діяльності у сфері експертного забезпечення правосуддя.
У рамках науково-дослідного проєкту буде доведено важливість створення відкритих освітніх ресурсів та модернізації методів підготовки судових експертів.
Враховуючи суспільне значення діяльності судових експертів, експертні висновки яких допомагають установити істину у справах, у рамках науково-дослідного проєкту будуть розв’язані окремі актуальні проблеми судової експертизи. Доведення важливості створення відкритих освітніх ресурсів та модернізації методів підготовки судових експертів є невід’ємною частиною даного дослідження.
В рамках проєкту реалізувалося:
● розв’язання нагальних проблем нинішнього стану провадження судово-експертної діяльності в Україні та Латвії; ● визначилися із сучасними тенденціями і підходами з удосконаленням процесу навчання, викладання, обміну знаннями у сфері судової екcпертизи та криміналістики;● створено відкритий освітній ресурс (наповнений науковими матеріалами, унікальними та рідкісними виданнями, навчальними відеопрезентаціями роботи в лабораторіях) з можливістю дистанційного використання.
2. Тристоронній науково-дослідний проєкт «Підтримка українських судових експертів у питаннях документування військових злочинів, скоєних російською федерацією (FOR UKRAINE)».
№ проєкту LV-80
Установа-виконавець від України: Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» (далі - ННЦ «ІСЕ ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса»).
Директор — Сергій ТЮЛЄНЄВ (на момент реалізації проєкту).
Завідувач лабораторії теоретичних досліджень, міжнародної, редакційно-видавничої та науково-методичної діяльності —
Олександр СВІДЕРСЬКИЙ.
Завідувачка сектору міжнародного співробітництва та роботи з іноземцями — Тетяна ДРОЩЕНКО.
Установа-виконавець від Латвії: Державне бюро судових експертиз республіки Латвія.
Директор — Maira Čentoricka.
Заступник директора — Raimonds Apinis.
Завідувачка відділу біологічних та хімічних досліджень — Māra Rēpele.
Установа-виконавець від Естонії: Естонський інститут судових експертиз.
Директор — Ivar Prits.
У 2023 році розпочалася реалізація тристороннього науково-дослідного проєкту «Підтримка українських судових експертів у питаннях документування військових злочинів, скоєних російською федерацією (FOR UKRAINE)». Впродовж року судові експерти ННЦ «ІСЕ ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» двічі відвідали ДБСЕ та один раз ЕІСЕ з робочими візитами з метою обміну досвідом і підвищення кваліфікації, а також надання допомоги в розробленні й апробації нових методів судової експертизи.
МЕТА ПРОЄКТУ
Ознайомлення із передовими методиками досліджень і сучасним обладнанням, які застосовуються у практиці латвійських експертів, а також обмін досвідом та консультації щодо проблемних аспектів досліджень у галузях судово-балістичних і вибухотехнічних експертиз, технічної експертизи документів, почеркознавчої експертизи, дактилоскопічної експертизи, дослідження зброї, молекулярно-генетичної експертизи тощо.
В рамках проєкту реалізовано:
● розв’язання нагальних проблем нинішнього стану провадження судово-експертної діяльності в Україні та Латвії;
● визначено із сучасними тенденціями і підходами з удосконаленням процесу навчання, викладання, обміну знаннями у сфері судової екcпертизи та криміналістики;
● ННЦ «ІСЕ ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» отримав благодійну допомогу від Республіки Латвія для проведення ДНК-досліджень (обладнання та витратні матеріали на загальну суму 70 тисяч євро).
Skeleton ID
З 21 березня 2023 року Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» (далі - ННЦ ІСЕ) розпочав співпрацю з іспанською компанією Panacea Cooperative Research & Artec Europe SARL. У межах цієї взаємодії співробітникам ННЦ ІСЕ було надано можливість використовувати програмне забезпечення Skeleton•ID — сучасний інструмент для ідентифікації осіб за допомогою черепно-лицьового накладання, порівняння облич, біологічного профілювання та порівняльної рентгенографії.
Особливістю Skeleton•ID є його активне впровадження та успішне використання правоохоронними і державними органами по всьому світу, зокрема в країнах Південної Америки, де традиційні методи ідентифікації виявляються недостатньо ефективними.
Як зазначили представники іспанської сторони, завдяки Skeleton•ID процес ідентифікації особи скоротився з кількох годин або навіть днів до лічених секунд. Запатентована технологія дозволяє автоматично порівнювати кілька черепів, лицьових зображень і рентгенівських знімків одночасно. Програмне забезпечення ефективно застосовується для пошуку в базах даних зниклих безвісти, а також для ідентифікації невпізнаних останків, зокрема у місцях масових поховань.
15 січня 2025 року ННЦ ІСЕ уклав чергову додаткову угоду про співпрацю з Panacea Cooperative Research S. Coop, яка є логічним продовженням успішного партнерства, започаткованого у 2023 році. Новий документ підтверджує взаємні зобов’язання сторін і визначає умови подальшої взаємодії, зокрема — продовження користування програмним забезпеченням Skeleton•ID упродовж 2025 року.
На сьогодні фахівці ННЦ ІСЕ активно удосконалюють свої знання та практичні навички роботи з Skeleton•ID, що сприяє підвищенню ефективності проведення судово-експертних досліджень в Україні та впровадженню передових світових технологій у вітчизняну експертну практику.