Адреса: м. Харків, вул. Золочівська, 8-А

Телефон: +38 (057) 372-12-20

E-mail: au.gro.esicnn%40esicnn

  • UA

  • EN

Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса»

Адреса: м. Харків, вул. Золочівська, 8-А

Телефон: +38 (057) 372-12-20

E-mail: au.gro.esicnn%40esicnn

  • UA

  • EN

Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса»


Міжнародна діяльність

1. Український-латвійський науково-дослідний проєкт «Відкритий освітній ресурс: судов експертиза».
№ проєкту LV-UA/2021/3
Керівник проєкту — Олена Агапова.
Установа-виконавець від України: Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса».
Установа-виконавець від Латвії: Ризький університет імені Страдіня (Riga Stradiņš University).
З січня 2021 по грудень реалізовувався українсько-латвійський проєкт «Open educational resource: forensic science». До Латвії прибула делегація науковців від Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» : Олена Агапова.
МЕТА ПРОЄКТУ
«Відкритий освітній ресурс: Судова експертиза» присвячено комплексному дослідженню сучасних наукових підходів, формуванню теоретичних положень та практичних висновків, спрямованих на удосконалення механізмів провадження освітньо-наукової діяльності у сфері експертного забезпечення правосуддя.
У рамках науково-дослідного проєкту буде доведено важливість створення відкритих освітніх ресурсів та модернізації методів підготовки судових експертів.
Враховуючи суспільне значення діяльності судових експертів, експертні висновки яких допомагають установити істину у справах, у рамках науково-дослідного проєкту будуть розв’язані окремі актуальні проблеми судової експертизи. Доведення важливості створення відкритих освітніх ресурсів та модернізації методів підготовки судових експертів є невід’ємною частиною даного дослідження.
В рамках проєкту реалізувалося:
● розв’язання нагальних проблем нинішнього стану провадження судово-експертної діяльності в Україні та Латвії; ● визначилися із сучасними тенденціями і підходами з удосконаленням процесу навчання, викладання, обміну знаннями у сфері судової екcпертизи та криміналістики;● створено відкритий освітній ресурс (наповнений науковими матеріалами, унікальними та рідкісними виданнями, навчальними відеопрезентаціями роботи в лабораторіях) з можливістю дистанційного використання.
2. Латвійсько-Естонський проєкт «Підтримка українських судових експертів у документуванні військових злочинів, скоєних російською федерацією (ForUkraine)»
За сприянням Міністерства закордонних справ Республіки Латвії та Державного бюро судової експертизи Республіки Латвії ННЦ ІСЕ серед усіх інших експертних установ країни здобув грант для участі у проєкті Підтримка українських судових експертів у документуванні військових злочинів, скоєних російською федерацією (ForUkraine)».
В рамках проєкту «Підтримка українських судових експертів у документуванні військових злочинів, скоєних російською федерацією (ForUkraine)» до Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» із офіційною робочою місією приїжджали колишні працівниці ННЦ ІСЕ, нині представниці Державного бюро судової експертизи Республіки Латвії, амбасадорки проєкту Ірина Жук та Ольга Пашкова.
Мета проєкту — надання практичної підтримки судовим експертам нашого Центру в документуванні військових злочинів, скоєних російським агресором, а саме:
● допомога в отриманні нового обладнання для проведення актуальних експертиз;● обмін досвідом та стажування наших спеціалістів для підвищення кваліфікації;● взаємна допомога в розробленні та впровадженні нових методів криміналістичних досліджень.
Таке співробітництво мало на меті ще можливість обміну експертами, для навчання новому. За такої нагоди вже реалізовано 2 основні етапи нашої угоди. У серпні Катерина Руднєва, Олександр Смирнов та Анастасія Сініцина прибули до Латвії з метою реалізації проєкту «Підтримка українських судових експертів у документуванні військових злочинів, скоєних російською федерацією (ForUkraine)». На офіційній зустрічі був присутній другий секретар Департаменту політики розвитку співробітництва Міністерства закордонних справ Давіс Дрезіньш, який наголосив на непохитній підтримці міністерством суверенітету України у її боротьбі за право бути незалежною.
Разом із заступником директора Державного бюро судової експертизи Республіки Латвії Раймондом Апінісом, очільницею департаменту біологічних і хімічних досліджень Марою Ряпеле та очільником департаменту з досліджень документів Віталієм Фрейденфельдом фахівці Центру відвідали департамент хімічних і біологічних експертиз, а також департамент дослідження документів. Супроводжували делегацію ННЦ ІСЕ спеціалісти Державного бюро судової експертизи Республіки Латвії: експерт із нафтопродуктів Ірена Власенко, експерт із досліджень скла, об’єктів пострілів і металів Ольга Лієпа, експерт із досліджень пострілів і металів Валдіс Весерес та амбасадорки проєкту Ірина Жук та Ольга Пашкова.
Наші експерти мали змогу ознайомитися з методиками досліджень і новим робочим обладнанням латвійських колег. Такий обмін досвідом поліпшує судово-експертне забезпечення у наших країнах та зміцнює співпрацю між установами.У вересні вже Естонію, а саме до Таллінн, відвідала делегація науковців та експертів ННЦ ІСЕ ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса. Головною метою візиту стало продовження подальшої реалізації міжнародного проєкту «Підтримка українських судових експертів в документуванні військових злочинів, здійснених російською федерацією (ForUkraine)». Для гостей із України (із метою перейняття передового досвіду науковців країн Балтії) в Естонському інституті судових експертиз заплановано ознайомлення з організацією експертної роботи, використанням обладнання, новітніми методиками експертних досліджень.
Учасниками проєкту є завідувач лабораторії фізичних, хімічних, біологічних та ветеринарних досліджень Ігор Сич, завідувачка лабораторії теоретичних досліджень, міжнародної, редакційно-видавничої та науково-методичної діяльності Олена Агапова, судовий експерт сектору молекулярно-генетичних досліджень Оксана Бернадська.
Skeleton ID
З лютого 2023 року ННЦ ІСЕ мав декілька робочих мітингів із представниками іспанської компанії Panacea Cooperative Research щодо можливостей використання співробітниками ННЦ ІСЕ програмного забезпечення Skeleton•ID для ідентифікації особи за допомогою черепно-лицьового накладання, порівняння облич, біологічного профілювання та порівняльної рентгенографії. Після ознайомлення із пропозицією від іспанців ми дізналися, що таким програмним забезпеченням криміналістичної ідентифікації Skeleton•ID активно послуговуються правоохоронні й державні органи в усьому світі, особливо у Південній Америці, коли іншими засобами це зробити неможливо. Як зазначали учасники зустрічі від іспанської сторони, за допомогою Skeleton•ID людину можна ідентифікувати за секунди (раніше це потребувало годин або навіть днів): запатентована технологія автоматично порівнює кілька черепів, декісток і облич одночасно. Програмне забезпечення можна застосувати для пошуку в базах даних про зниклих безвісти або порівняння невпізнаних останків у місцях масових поховань.
Перемовини відбулася близько 2-х місяців, і нарешті у квітні 2023 року ми підписали тристоронній меморандум про співпрацю та партнерство разом із із Panacea Cooperative Research та ARTEC Europe.
За умовами меморандуму ННЦ ІСЕ разом із представники Panacea Cooperative Research повинні провести спільний експеримент. Якщо він буде вдалий, то іспанські спеціалісти нададуть у користування програму Skeleton•ID та організують навчання спеціалістів нашого Центру використання цього програмного забезпечення. Застосування тандему наявного в ННЦ «ІСЕ ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» 3D-сканера Artec Leo і програми Skeleton•ID сприятиме вирішенню завдань експертних досліджень, які раніше не вирішувалися.
З квітня 2023 року тривала підготовка до експерименту, зокрема, Центром було віднайдено черепи, відскановано криміналістом, співробітнику центру було зроблено КТ черепу, а також надано фотографії з 3-х різних ракурсів 24 піддослідних. Програма Skeleton•ID мала б згенерувати 3Д скан черепу підослідної особи саме з її фотографіями. І експеримент був успішним!
Наразі ми проводимо робочі зустрічі щодо подальших кроків відповідно до нашої угоди. Підтримка міжнародними партнерами й організаціями судово-експертної сфери України є дуже цінною, особливо в умовах повномасштабної російської агресії проти нашої держави.

Міжнародне партнерство

1. Інститут судових експертиз ім. проф. Яна Сехна у Кракові (Польща).2. Департамент судової експертизи та криміналістики Міністерства внутрішніх справ Грузії.3. Ризький університет імені Страдіня (Riga Stradiņš University).4. Panacea Cooperative Research та ARTEC Europe.5. Державне бюро судової експертизи Латвійської Республіки.6. Університет Миколаса Ромеріса (Литва).7. Республіканський Центр судової експертизи ім. Х. Сулайманової при Міністерстві юстиції Республіки Узбекистан.8. Державна некомерційна організація «Національне бюро експертиз» Національної академії наук Республіки Вірменії.9. Республіканська державна установа «Центр судових експертиз Міністерства юстиції республіки Казахстан». 10. Литовський центр судових експертиз.11. Інститут права (Литва).12. Національний центр судових експертиз Міністертсва юстиції Республіки Молдова. 13. Судово-експертний центр поліції Чорногорії. 14. Центральна судово-експертна лабораторія Польщі. 15. Національний інститут судової експертизи Румунії.16. Естонський інститут судових експертиз.